Grupa
Jesteśmy grupą młodych ludzi dla których los dzieciaków spędzających swój czas na ulicy nie jest obojętny. Jesteśmy animatorami walczącymi z uliczną nudą i proponującymi naszym podopiecznym inne, często oryginalne i nowatorskie formy spędzania wolnego czasu. Zaprzyjaźniamy się z tymi dzieciakami, które z różnych względów są defaworyzowane przez innych dorosłych obecnych w ich życiu – przez nauczycieli, pedagogów, wychowawców, sąsiadów, służby porządkowe.
Jesteśmy pedagogami ulicy czyli osobami, które postanowiły wyjść na ulicę w poszukiwaniu zagubionych często dzieciaków. Tworzymy zespół ludzi (psychologów, pedagogów, studentów i absolwentów nauk społecznych), który od kilku już lat pracuje z dziećmi i młodzieżą cieszącą się „złą sławą” – pochodzącą z bardzo trudnych i niebezpiecznych środowisk.
Często jesteśmy ostatnią deską ratunku dla młodych ludzi, którzy zgubili swoją drogę, popadli w konflikty z prawem, są zagrożeni sankcjami izolacyjnymi, czy też porostu nie mają co ze sobą zrobić ze względu na brak konstruktywnych propozycji lub możliwości finansowych
Z kim współpracujemy?
Nieodzownym warunkiem skuteczności i efektywności działań pedagoga ulicy jest współpraca z instytucjami wspierającymi dziecko i rodzinę. Ważnym zadaniem stojącym przed pedagogiem jest poprawa relacji między dzieckiem i rodziną a instytucjami z którymi pozostają oni w określonej zależności: szkoła, sąd, kuratorzy sądowi, pomoc społeczna. Pedagog uliczny staje się często mediatorem wspierającym obie strony w odbudowaniu zerwanych relacji i utraconego zaufania. Głównym celem mediacji jest ponowne włączenie dziecka i jego rodziny do systemu działań edukacyjnych i pomocowych.
- Instytucje wspierające dziecko i rodzinę, z którymi nawiązaliśmy współpracę:
- Sąd Rejonowy Poznań – Grunwald i Jeżyce w Poznaniu
- Zespół Kuratorskiej Służby Sądowej ds. Rodzinnych dla dzielnicy Grunwald i Jeżyc
- Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Poznani
- szkoły podstawowe i gimnazja w rejonie Jeży
- Terenowy Komitet Ochrony Praw Dzieck
- Dom Młodzieży w Poznaniu
Pedagodzy ulicy współpracują nie tylko z instytucjami wspierającymi dziecko i rodzinę w zakresie usług edukacyjnych i pomocowych ale również z instytucjami zajmującymi się organizacją czasu wolnego. Metoda pedagogiki ulicy zakłada udział dzieci w zorganizowanych zajęciach sportowych, rekreacyjnych i rozrywkowych, które mają być alternatywą dla dotychczasowej formy spędzania czasu wolnego, a więc stania w bramie, na klatce schodowej albo podwórzu. Poprzez udział w tego typu zajęciach, dzieci uczą się nie tylko korzystać z oferty kulturalno – rozrywkowej miasta, ale doświadczając różnych sytuacji społecznych, nabywać nowe wzorce zachowań i umiejętności społeczne. Często jest to jedyna szansa poznania innych zachowań od tych, które obserwują na co dzień na swoim podwórku czy ulicy.
Przykładowe sposoby spędzania czasu wolnego z wykorzystaniem instytucji rozrywkowo – rekreacyjno – sportowych:
- kino (Multikino, Cinema City, Muza)
- teatr (Teatr Nowy)
- billard (Billa Boom)
- kręgle i gry na automatach (Fantasy Park – Plaza)
- gokarty (Poznań Indoor Karting)
- narty, mini golf, saneczki, pontony, rowery (Malta Ski)
- łyżwy (Lodowisko Bogdanka)
- mecze piłkarskie, treningi (Lech Poznań)
- mecze żużlowe (Skorpiony)
Współpraca obejmuje również instytucje, ośrodki, stowarzyszenia i osoby prywatne, które mogą zaoferować naszym dzieciakom ciekawe zajęcia, pokazać kulisy pracy instytucji (np. media), zainspirować do nowych poszukiwań i odkryć:
- Centrum Kultury „Zamek”
- Centrum Sztuki Dziecka
- Radio „Eska”
- Radio „Planeta”
- TV WTK
- artyści (muzycy, plastycy, fotografowie)
- grupa uprawiająca parkour
GAS „Rezerwat” współpracuje z innymi instytucjami miejskimi, organizacjami i stowarzyszeniami z sektora pozarządowego oraz ośrodkami naukowymi. Celem tej współpracy jest wymiana doświadczeń, propagowanie idei streetworkingu, organizowanie szkoleń oraz podejmowanie wspólnych działań na rzecz dzieci i rodziny:
Urząd Miasta Poznania (Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych, Centrum Zarządzania Kryzysowego)
- Rada Osiedla Jeżyce
- Stowarzyszenie „Piękne Jeżyce”
- Pogotowie Społeczne w Poznaniu
- Stowarzyszenie Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej Praga Północ
- Ogólnopolska Sieć Organizacji Streetworkerskich (OSOS)
- Krajowe Stowarzyszenie Resocjalizacji
- Centrum Innowacji Społecznej SIC
- Stowarzyszenie Centrum Profilaktyki i Edukacji Społecznej „Parasol” w Krakowie
- Stowarzyszenie „Lambda” Warszawa
- Stowarzyszenie Na Rzecz Promocji Zdrowia i Prewencji Zagrożeń Społecznych TADA
- Towarzystwo Pomocy im. Brata Alberta- koło Gdańskie Agenda Bezdomności
- Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży “Program stacja”
- Centrum Profilaktyki, Terapii i Rehabilitacji w Czerwonaku
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
- Szkoła Policealna Pracowników Służb Społecznych w Poznaniu